Preskočiť navigáciu

Štúrovo pero - celoslovenská novinárska súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov vznikla zlúčením dvoch projektov v roku 1993. Pri obnovení pôvodnej koncepcie zakladateľ Štúrovho Zvolena Ján Mieroslav Pinka (zomrel 21. 7. 2007) vychádzal z toho, že Ľudovít Štúr bol nielen výborný rečník, ale aj literát a novinár, preto bol Štúrov Zvolen rozšírený aj o celoslovenskú súťaž mladých žurnalistov - Štúrovo pero.

Ján Mieroslav Pinka

Druhým projektom bola Súťaž stredoškolských časopisov, ktorá vznikla v roku 1991 na pôde Slovenského syndikátu novinárov a Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú zakladali novinár Pavol Vitko a vysokoškolskí učitelia žurnalistiky profesor Andrej Tušer a docent Ján Sand. Po prvých ročníkoch našli tieto dva projekty spoločnú reč.

Pavol Vitko 

Pavol Vitko

Andrej Tušer 

Andrej Tušer

Ján Sand 

Ján Sand

Od roku 1994 súťaž organizuje Krajská knižnica Ľudovíta Štúra a úspešne koordinuje spoločný projekt Štúrovo pero. Jej hlavnými vyhlasovateľmi v roku 2017 boli: Banskobystrický samosprávny kraj - Krajská knižnica Ľudovíta Štúra, Televízia Markíza, Nadácia Slovenskej sporiteľne. Spoluorganizátori: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Literárny fond, Nadácia Čisté slovo, Tlačová agentúra Slovenskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Internetové kníhkupectvo Martinus.sk, Mesto Zvolen, Fakulta masmédií PEVŠ Bratislava, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen.

Vďaka finančnej, odbornej a organizačnej pomoci všetkých partnerov sa súťaž stala najprestížnejším podujatím pre stredoškolákov a vysokoškolákov v oblasti žurnalistiky na Slovensku.

Súťaž Štúrovo pero je každoročne vyhlasovaná pre päť kategórií:

  1. stredoškolské časopisy
  2. vysokoškolské časopisy
  3. novinárske príspevky stredoškolákov
  4. novinárske príspevky vysokoškolákov
  5. elektronické magazíny

Počas 23. ročníkov sa do súťaže zapojilo viac ako 1000 študentov a cez 1300 školských časopisov.

V roku 2015 bola na slávnostnom vyhodnotení Štúrovho pera 2015 pokrstená pamätnica na 20 ročníkov súťaže "Štúrovo pero - dve desaťročia novinárskeho talentu", ktorej autorom je Pavol Vitko, porotca súťaže. Krstnými rodičmi sa stali úspešní absolventi súťaže - Lukáš Milan, Adriana Čahojová, Filip Struhárik, Zuzana Vitková, Michal Meško a Július Buday.

Štúrovo pero - dve desaťročia novinárskeho talentu - slávnostný krst knihy v roku 2015

Štúrovo pero - dve desaťročia novinárskeho talentu (2015)

Pri príležitosti 20. ročníka súťaže Štúrovo pero prevzala riaditeľka krajskej knižnice od JUDr. Ladislava Serdahélyho, riaditeľa Literárneho fondu, pamätnú medailu Literárneho fondu.

 Pamätná medaila Literárneho fondu (2015)

Pamätná medaila Literárneho fondu (2015)

Porotcovia a organizátori súťaže Štúrovo pero si prevzali Ďakovný list pri príležitosti 50. výročia projektu Štúrov Zvolen na slávnostnej akadémii v DJGT vo Zvolene.

Ďakovný list Štúrov Zvolen (2015)

Ďakovný list pre riaditeľku Štúrovho pera (2015)